2 maja br. grupa miłośników turystyki rowerowej wzięła udział w warsztatach przygotowujących do pełnienia roli opiekuna tras Pomorskich Dróg św. Jakuba, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe.
Jak zostać opiekunem tras jakubowych?
Głównymi celami przedsięwzięcia było zmonitorowanie stanu oznakowania dwóch odcinków tras Pelplińskiej Drogi św. Jakuba – Pelplin-Gniew-Kozielec (do granicy południowej woj. pomorskiego), zanalizowanie ich przebiegu pod kątem turystyki rowerowej, ale przede wszystkim praktyczne zapoznanie z zakresem zadań opiekunów szlaków jakubowych.
Warsztaty „w drodze” pozwoliły uczestnikom poznać wspaniałe lokalne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Doliny Dolnej Wisły.
Uczestnicy spotkali się na dworcu PKP w Morzeszczynie, gdzie omówiono trasę przejazdu, program zwiedzania obiektów oraz zasady bezpieczeństwa. Zostali wprowadzeni w temat przez prowadzącą warsztaty Alicję Słyszewską-Szybowską, która omówiła zakres działań opiekunów Pomorskich Dróg św. Jakuba.
Miód i Miś Maciuś
Potem grupa przejechała z Morzeszczyna do Dzierżążna, gdzie zwiedziła kościół pw. św. Jakuba i spotkała się z sympatycznym ks. Proboszczem. Każdy z uczestników otrzymał słoik miodu z miejscowej pasieki. Przed tablicą informacyjną był czas na omówienie zasad, rodzajów i sposobów oznakowania PDSJ oraz krótką analizę oznakowania dedykowanego pielgrzymom na rowerach.
Z Dzierżążna grupa przejechała do Gniewu. Po drodze uczestnicy na trasie kolejno uzupełniali brakujące oznakowanie.
W Gniewie było zwiedzanie kościoła pw. Św. Mikołaja i starówki gniewskiej.
Po omówieniu kolejnego odcinka Gniew-Opalenie (ze względu na alternatywne możliwości przebiegu) część grupy przejechała przebiegiem oficjalnie oznakowanym, część zaś – sugerowanym szlakiem rowerowym Doliny Dolnej Wisły (przez drewniany mostek na podgrodziu i pod „Górami Tymawskimi”). Ten drugi okazał się sporo trudniejszy, dlatego uczestnicy warsztatów uznali, że korzystniej będzie go nie promować. Trzeba jednak przyznać, że oba odcinki są niezwykle malownicze a widoki na Dolinę Wisły i Most Kwidzyński – przepiękne.
Podczas postoju w Tymawie, po krótkim „popasie” i obejrzeniu kościoła pw. Św. Michała Archanioła, przemiły ks. Proboszcz „podbił” pieczątki w Paszportach Pielgrzyma. Podobnie też było w Opaleniu – tu kościół pw. Św. Piotra i Pawła, gdzie po otrzymaniu potwierdzenia w paszportach od ks. Proboszcza, omówiono aktualne oznakowanie obiektów kluczowych i pozostałych na PDSJ, jak też możliwości noclegowe w powiecie tczewskim na PDSJ.
Nie było łatwo…
Przejazd z Opalenia do Kozielca nie był łatwy, choćby ze względu na zmęczenie uczestników warsztatów spowodowane niespodziewanie wysoką temperaturą i nasłonecznieniem. W rezerwacie Wiosło Duże można było odpocząć, korzystając z małej infrastruktury leśnej, która dobrze służy ku temu. Ze względu na trudności obiektywne nie udało się wejść na wieżę widokową, skąd rozciąga się niepowtarzalny widok na dolinę.
Po dotarciu do tablicy informującej o kończącej się Drodze Pelplińskiej, na granicy z województwem kujawsko-pomorskim w Kozielcu (nowo wyznaczonym odcinkiem, z pomocą znaków Eurovelo nr 9), uczestnicy odpoczęli, wymienili się doświadczeniami ze wspólnych działań tego dnia. Większa część udała się przez Bochlin do Twardej Góry, by korzystając z kolei regionalnych PKP powrócić do miejsc zamieszkania.
Dziękujemy i zapraszamy
Organizatorzy warsztatów „w drodze” dziękują jeszcze raz uczestnikom za wspólnie spędzone miłe chwile intensywnego, aktywnego wypoczynku, doświadczenie pielgrzymowania oraz ubogacanie lokalnym dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym pięknej, kociewskiej ziemi.
Zachęcamy do korzystania z Pelplińskiej Drogi Jakubowej, szczególnie na terenie powiatu tczewskiego. Każdy może zostać jej opiekunem.
Warsztaty „w drodze” odbyły się w ramach realizacji projektu Koordynacja działań Pomorskich Dróg św. Jakuba na terenie województwa pomorskiego w roku 2026 dofinansowanego przez Województwo pomorskie oraz Powiat tczewski.































