Aktualności

2016-05-09

POLSKA NAWIĄZAŁA WSPÓŁPRACĘ z RADĄ EUROPY ws. EUROPEJSKICH SZLAKÓW KULTUROWYCH

15 kwietnia 2016 roku Polska uzyskała STATUS OBSERWATORA „Poszerzonego porozumienia częściowego w sprawie szlaków kulturowych (EPA) Rady Europy”. Taką decyzję na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęła Rada Zarządzająca Poszerzonego Porozumienia, obradująca w połowie kwietnia 2016 roku w Luksemburgu.
2016-04-08

I Ogólnopolski Parlament Jakubowy we Wrocławiu

2 kwietnia 2016 roku dzięki zaangażowaniu BRACTWA św. JAKUBA APOSTOŁA z JAKUBOWA, STOWARZYSZENIA „PRZYJACIELE DRÓG św. JAKUBA w POLSCE” oraz PRACOWNI SZLAKU św. JAKUBA na WYDZIALE TEOLOGICZNYM UMK w TORUNIU we Wrocławiu odbył się I ogólnopolski PARLAMENT JAKUBOWY - spotkanie podmiotów/organizacji/instytucji zajmujących się Drogami św. Jakuba w Polsce oraz korzystającymi z nich caminowiczami.
2016-04-04

Spotkanie opiekunów Pomorskiej Drogi św. Jakuba z WŁADZAMI stowarzyszenia EUROPEJSKA FEDERACJA SZLAKU św. JAKUBA z COMPOSTELI

18 i 19 marca 2016 roku w Lęborku i Gdańsku odbyły się bardzo potrzebne rozmowy z władzami stowarzyszenia Europejska FEDERACJA DRÓG ŚW. JAKUBA Z COMPOSTELI. Na zaproszenie burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka zawitali do nas: JEAN-MARC VAN ESPEN – prezes Federacji, GÉRARD BEAUME – kierownik/koordynator Federacji oraz FRANCIS MALACORD – członek Komitetu Sterującego Federacji.
2016-03-31

Wizyta delegacji Federacji Europejskich Dróg św. Jakuba w Lęborku

W dniach 18-19 marca 2016 roku gościli w Lęborku przedstawiciele Federacji Europejskich Dróg św. Jakuba: Gérard Beaume kierownik - koordynator Europejskiej Federacji Le Puy-en-Velay z Francji, Jean-Marc Van Espen Prezes Europejskiej Federacji oraz Francis Malacord członek Komitetu Sterującego - Dyrektor Federacji Turystyki z Belgii.
2016-03-15

"CAMINO WIDZIANE Z PERSPEKTYWY ZWYKŁEGO PIELGRZYMA"

Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba "CAMINO WIDZIANE Z PERSPEKTYWY ZWYKŁEGO PIELGRZYMA" zaprasza Piotr Orzechowski 19 marca godz. 15.00 Ratusz Staromiejski, Elbląg ul. Stary Rynek 25.
2016-03-15

CO ZROBIĆ, ABY CAMINO W POLSCE UZNANO ZA CZĘŚĆ EUROPEJSKIEGO SZLAKU KULTUROWEGO?

10 marca 2016 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się spotkanie robocze poświęcone omówieniu niezbędnych działań w celu uznania przez Radę Europy Dróg św. Jakuba w Polsce jako części składowej Europejskiego Szlaku Kulturowego Camino Santiago de Compostela.
2016-03-15

Zawiązał się ELBLĄSKI KLUB PRZYJACIÓŁ POMORSKIEJ DROGI ŚW. JAKUBA

27 lutego 2016 roku w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyło się spotkanie założycielskie Elbląskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Akces przystąpienia do Klubu zgłosiło aż 20 osób; część z nich była już na Camino, część chce dopiero pójść albo wspierać innych caminowiczów, zwłaszcza na szlaku Drogi Elbląskiej, od Braniewa do Kępek na granicy z województwem pomorskim, a właściwie do Nowego Dworu Gdańskiego.
2016-02-29

Zaproszenie na IV Międzynarodową Pielgrzymkę Jakubową

Regionalny Oddział PTTK w Słupsku zaprasza w dniach 17-19 czerwca 2016 roku na IV Międzynarodową Pielgrzymkę Jakubową Pomorską Drogą św. Jakuba etapami przebiegającymi przez województwo warmińsko-mazurskie i Drogą Gdańską.
2016-02-19

Msza św. w intencji pielgrzymów

Zapraszamy na mszę św. w intencji pielgrzymujących drogami św. Jakuba w czwartek 25 lutego na godz. 18.00 do kościoła św. Jakuba w Gdańsku przy ul. Wałowej.
2016-02-19

GDAŃSKI KLUB PRZYJACIÓŁ POMORSKIEJ DROGI ŚW. JAKUBA

Pierwsze spotkanie grupy osób zainteresowanych kultem św. Jakuba Apostoła, pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela i Pomorską Drogą św. Jakuba odbyło się już 25 listopada 2013 r. w kościele św. Jakuba w Gdańsku przy ul. Wałowej. Tego dnia, na wzór grup z innych regionów Polski, zamówiliśmy mszę św. w intencji pielgrzymujących drogami św. Jakuba.
2016-01-27

Spotkanie Kapituły i Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba - „Droga św. Jakuba musi żyć”

W czwartek 3 grudnia br. w Sali Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku odbyło się spotkanie Kapituły i Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Uczestniczyli w nim m.in. Doradca Burmistrza Miasta Alicja Zajączkowska, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Prezes Stowarzyszenie LOT „Łeba – Błękitna Kraina”, Dyrektor LOT „Ziemia Lęborska-Łeba”.
2015-11-05

Zapraszamy do aktualizacji i rozszerzenie bazy gospodarstw Pomorskiej Drogi św. Jakuba

W związku z dużym zainteresowaniem Caminowiczów szlakiem PDśJ zachęcamy do poszerzenie bazy gospodarstw dysponującymi pokojami noclegowymi, w których pielgrzymi mogliby odpocząć i nabrać sił na pokonanie dalszych etapów szlaku.
2015-11-05

Odznaka Pomorskiej Drogi św. Jakuba

W ramach promocji Europejskiego Szlaku Kulturowego – Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba przebiegającej z Kretingi na Litwie przez Rosję, Polskie Pomorze do Rostoku w Niemczech, Prezydium Zarządu Regionalnego Oddziału PTTK w Słupsku ustanawiało Odznakę Pomorskiej Drogi św. Jakuba wraz z regulaminem jej zdobywania.
2015-11-02

Spotkanie dotyczące weryfikacji szlaków turystycznych na terenie Powiatu Lęborskiego

Stowarzyszenie LOT "Ziemia Lęborska - Łeba" zorganizowało 29 października 2015 r. spotkanie dotyczące szlaków turystycznych na terenie Powiatu Lęborskiego.
2015-10-21

„CAMINO DE SANTIAGO – Moja droga życia” spotkanie z Jarosławem Żochowskim

Biblioteka Miejska zaprasza 22 października br. o godz. 18.00 do Klubu Biblioteki na spotkanie z Jarosławem Żochowskim, który podzieli się ze słuchaczami opowieścią o swojej drodze życia.
2015-10-13

CAMINO DE SANTIAGO konferencja Fundacji Marka Kamińskiego

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku 23 września 2015 roku stało się miejscem spotkania inaugurującego nowy etap projektu „3 biegun” realizowanego przez Fundację Marka Kamińskiego. Spotkanie poprowadzili Beata Szewczyk z Radia Gdańsk oraz Jan Mela podróżnik, założyciel Fundacji Poza Horyzont. Tematem spotkania była min. relacja z odbytej pielgrzymki - pieszej podróży z Kaliningradu do Santiago de Compostela – śladem Muszli Świętego Jakuba.