Aktualności

2017-08-08

Wędrówka Pomorską Drogą św. Jakuba z Próchnika do Elbląga

Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba zaprasza w sobotę 12 sierpnia 2017 roku na wspólną wędrówkę Pomorską Drogą św. Jakuba z Próchnika do Elbląga. Zapraszamy wszystkich! Każdy z uczestników otrzyma bezpłatnie Paszport pielgrzyma Pomorskiej Drogi. Kto wędrował z nami wcześniej i ma już Paszport, zabiera go oczywiście ze sobą. Spotykamy się o godz. 9.30 przed kościołem pw. św. Antoniego z Padwy w Próchniku. Przed nami 18 km pięknej drogi, w spokojnym tempie.
2017-07-31

Konkurs fotograficzny: DROGA ŚW. JAKUBA. SZLAK, KTÓRY BUDUJE JEDNOŚĆ EUROPY

1 sierpnia rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego skierowanego do wszystkich pielgrzymów do Santiago de Compostela. Caminowicze, którzy do 3 września prześlą zdjęcie z swego Camino mogą wygrać główną nagrodę, którą jest wycieczka do Brukseli dla 2 osób. Konkurs organizowany jest przez regionalne Biuro Posła do PE Kazimierza M. Ujazdowskiego. Szczegóły konkursu znajdą Państwo w informacjach w załącznikach oraz pod poniższym linkiem:
2017-07-31

Droga Człuchowska i Droga Pelplińska – konferencja o nowych Drogach Jakubowych na Pomorzu

W sobotę 22 lipca 2017 roku w Collegium Marianum – Liceum Katolickim w Pelplinie miała miejsce konferencja „Nowe Drogi Jakubowe na Pomorzu” poświęcona organizacji nowych szlaków od Pelplina do Polanowa (Droga Człuchowska) oraz z Żukowa przez Pelplin do Torunia (Droga Pelplińska), ich promocji, a przede wszystkim budowaniu duchowości Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba.
2017-07-14

Niemiecki przewodnik po Via Baltica

W 2005 r. Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Północnych Niemczech (Freudeskreis der Jakobswege in Norddeutschland) rozpoczęli tworzenie i znakowanie Drogi św. Jakuba w północnej części Niemiec zgodnie z historycznymi szlakami i uwarunkowaniami terenu i przyrody. Do tych działań dołączyło Niemieckie Stowarzyszenie św. Jakuba (Deutsche St. Jakobus-Gesellschaft). Via Baltica jest jednym z głównych szlaków. Najdłuższą trasą jest szlak prowadzący ze Świnoujścia przez Greifswald – Rostock – Wismar – Lübeck – Hamburg – Bremen oraz Osnabrück do Münster, co razem daje około 850 km i jest jednym ze szlaków z najlepszą infrastrukturą. Przykładem może być fakt, iż na tym szlaku znajduje się około 80 hosteli non-profit dla pielgrzymów, w których pielgrzymi płacą za noc od 0 do 10 euro.
2017-07-03

Drogą żółtej muszelki 8 lipca z Tolkmicka do Próchnika

W imieniu Elbląskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba zapraszamy na kolejną z serii jakubowych pielgrzymek. To już trzecia w tym roku, wspólna wędrówka z Tolkmicka do Próchnika - Pomorską Drogą św. Jakuba. Każdy z Was otrzyma bezpłatnie Paszport Pielgrzyma Pomorskiej Drogi! Kto wędrował z nami wcześniej i ma już Paszport, zabiera go oczywiście ze sobą. Spotykamy się o godz. 9.30 przed Kościołem pw. św. Jakuba w Tolkmicku. Przed nami 22 km pięknej drogi, w spokojnym tempie.
2017-06-26

V międzynarodowa Pielgrzymka Pomorską Drogą św. Jakuba

Od 9 do 11 czerwca 2017 roku 44 pielgrzymów przemierzało Pomorską Drogę św. Jakuba Apostoła na Litwie. Uczestnicy z Polski (Ciechanów, Gdańsk, Gdynia, Główczyce, Kępice, Koszalin, Lębork, Słupsk) oraz z Litwy przybyli autokarem w piątek do Kalwarii Żmudzkiej, gdzie uczestniczyli w mszy św. w barokowym kościele Najświętszej Maryi Panny oraz przeszli kilka stacji Kalwarii Żmudzkiej. Potem zatrzymano się w Kartenie, gdzie wędrowców przywitał i gościł miejscowy zespół folklorystyczny.
2017-06-26

„Dziedzictwo religijne i kulturowe Drogi św. Jakuba – w 30. rocznicę uznania szlaku za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy”

W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy na Międzynarodową Konferencję Naukową zatytułowaną: „Dziedzictwo religijne i kulturowe Drogi św. Jakuba – w 30. rocznicę uznania szlaku za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy”, która odbędzie się w dniach 7 października 2017 roku w Auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ul. Bernardyńska 3.
2017-06-14

Pielgrzymka Frombork - Tolkmicko, 17 czerwca 2017r.

Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba zaprasza na drugą już w tym roku, wspólną wędrówkę 17 czerwca 2017 roku z Fromborka do Tolkmicka - Pomorską Drogą św. Jakuba. Zapraszamy wszystkich! Każdy otrzyma bezpłatnie Paszport Pielgrzyma Pomorskiej Drogi! Kto wedrował z nami wcześniej i ma już Paszport, zabiera go oczywiście ze sobą. Spotykamy się o godz. 8.30 przed pomnikiem Mikołaja Kopernika we Fromborku.
2017-06-13

Szlaki kulturowe w Regionie Południowego Bałtyku - Forum w Szczecinie

W dniach 28-30 maja 2017 roku w Szczecinie odbyło się XV Forum Regionów Południowego Bałtyku, którego wiodącym tematem były europejskie szlaki kulturowe w Regionie Południowego Bałtyku - rozwój, tworzenie oraz promocja w Europie i na świecie.
2017-06-12

Otwarcie częstochowskiego odcinka Drogi św. Jakuba

Mija już dwa lata kiedy rozpoczęto znakowanie nowego odcinka Camino de Santiago, nazwanego Częstochowską Drogą św. Jakuba. Wiosną tego roku udało się także wydać przewodnik. Na 24-25 czerwca 2017 zaplanowane zostało spotkanie i oficjalne otwarcie Częstochowskiej Drogi św. Jakuba. (szczegóły na www.szlak2013.republika.pl) Serdecznie zapraszamy Państwa na to spotkanie.
2017-05-12

Film „Ślady Stóp” w Lęborskim Centrum Kultury Fregata

Film „ŚLADY STÓP” w Lęborskim Centrum Kultury Fregata – zapraszamy do lęborskiego kina we wtorek 16 maja 2017 r. o 18.10 na rewelacyjny film o pielgrzymowaniu Drogą/Camino - tylko jeden seans, za jedyne 10 zł!
2017-04-20

Święto Zielona Rzeka oraz Festiwal św. Jakuba, 10-11 czerwca

Województwo Kujawsko-Pomorskie skupia w sobie ziemie charakteryzujące się odrębnością historyczną i kulturową oraz różnorodnością tradycji. Tworzy to wyjątkowo bogate dziedzictwo, z którym nierozerwalnie związane są tereny wiejskie. Dlatego też, aby podkreślić znaczenie wielowiekowego dziedzictwa pojawiła się idea organizacji Święta Kultury Ziemi Dobrzyńskiej i Chełmińskiej Zielona Rzeka. Wydarzenie, które łączy w sobie Festiwal Świętego Jakuba oraz Święto Wsi Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Festiwal św. Jakuba, to jedyne wydarzenie w Polsce skupiające tradycję pielgrzymowania, przedsięwzięcia sportowo-rekreacyjne oraz obcowanie z kulturą i krajobrazem Ziemi Dobrzyńkiej i Chełmińskiej na Szlaku św. Jakuba.
2017-04-18

III sesja Parlamentu Jakubowego w dniu 22 kwietnia 2017 w Częstochowie

W uzgodnieniu z biskupem Krzysztofem Zadarko, przewodniczącym Rady do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski w sobotę, 22 kwietnia, o godz. 14:00 w Częstochowie, w sali św. Józefa na Jasnej Górze odbędzie się kolejne spotkanie zgromadzenia Parlamentu Jakubowego.
2017-04-05

Spotkanie Europejskiej Federacji Szlaku św. Jakuba w Toruniu

W dniach 28-30 marca 2017 roku w Toruniu odbyło się spotkanie Europejskiej Federacji Szlaku św. Jakuba z Composteli, która w imieniu Rady Europy promuje Camino de Santiago jako europejski szlak kulturowy oraz ma uprawnienia do poszerzania europejskiej sieci Camino o odcinki znajdujące się w kolejnych krajach. Reprezentantami poszczególnych państw, zainteresowanych promocją Camino jako europejskiego szlaku kulturowego są jednostki samorządowe, po jednej w imieniu całego kraju. Obecnie do Federacji należą przedstawiciele reprezentujący 8 państw: Hiszpanię (Xunta de Galicia – Santiago de Compostela), Portugalię (Vila Pouca de Aguiar), Francję (Le Puy-en-Velay), Belgię (Prowincja Namur), Niemcy (Rothenburg ob. Der Tauber), Włochy (Asyż), Litwę (Stowarzyszenie Miast Drogi św. Jakuba) oraz Polskę.
2017-04-03

Pielgrzymka Bractw i Parafii św. Jakuba na Jasną Górę

22 kwietnia br. (sobota) w Częstochowie odbędzie się doroczna Pielgrzymka Bractw i Parafii św. Jakuba na Jasną Górę. Jej gościem będzie JE bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w Konferencji Episkopatu Polski, który przy tej okazji chciałby spotkać się z możliwie najszerszym gronem osób, organizacji, podmiotów i instytucji zajmujących się Drogą św. Jakuba w Polsce.
2017-03-23

Wzruszająca relacja z pielgrzymki do Santiago

21 marca Anna Przybyła (należąca do Elbląskiego Klubu) opowiedziała, podczas swojej prezentacji CAMINO - MOJA DROGA, historię niezwykłą o swojej wędrówce szlakiem Camino de Santiago z Astorgi do Santiago. Dla pani Ani wędrówka ta była swoistą terapią po ciężkiej chorobie. W czasie Drogi poważnie nadwyrężyła sobie kolano. Była to więc opowieść o wdzięczności i o cierpieniu.