Aktualności

2018-07-17

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce

W dniach od 17 - 18 lipca br odbędzie się Piesza Pielgrzymka Jakubowa Drogą św. Jakuba z Lęborka do Sianowa w ramach obchodów 20-lecia Patronatu św. Jakuba Apostoła nad Lęborkiem.
2018-05-15

O PIELGRZYMCE DO SANTIAGO DE COMPOSTELA NA RATY

Lęborski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba zaprasza na kolejne spotkanie w czwartek 17 maja o GODZ. 18.45 (po wieczornej Mszy św.) do auli w Domu Parafialnym przy sanktuarium św. Jakuba w Lęborku.
2018-05-02

Certyfikaty przebycia drogi św. Jakuba w Polsce czekają na pielgrzymów w katedrach św. Jakuba w Szczecinie i Görlitz

Pielgrzymi, którzy udokumentują w swoich paszportach pielgrzyma, że przebyli przynajmniej 100 km pieszo lub 200 km rowerem bezpośrednio przed katedrą św. Jakuba Ap. w Szczecinie lub katedrą św. Jakuba Ap. w Görlitz/Zgorzelcu mogą otrzymać „od ręki” Certyfikat przebycia Drogi św. Jakuba w Polsce.
2018-03-13

Przyjaciele Dróg św. Jakuba mają nowe (stare) władze

3 marca w Domu Pielgrzyma w Lęborku odbyło się trzecie Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Do „Przyjaciół …” na koniec 2017 roku należało 144 osób z całej Polski, do Lęborka przyjechało 31 członków, mających pełnomocnictwa od 4 kolejnych. Po wysłuchaniu sprawozdań i dyskusji udzielono, przy 3 głosach wstrzymujących się, absolutorium ustępującym władzom oraz wybrano nowe, na czteroletnią kadencję 2018 – 2022.
2018-03-01

„PRZYJACIELE DRÓG św. JAKUBA w POLSCE” spotykają się w LĘBORKU 2-4 marca 2018 r.

3 marca br. w Domu Parafialnym przy sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku odbędzie sprawozdawczo-wyborcze Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”.
2018-02-23

SPOTKANIE Z BISKUPEM KRZYSZTOFEM ZADARKO W SPRAWIE OPIEKI DUSZPASTERSKIEJ NAD POLSKIMI CAMINOWICZAMI

22 lutego 2018 roku w gościnnym klasztorze ojców franciszkanów przy diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku odbyło się spotkanie przedstawicieli Parlamentu Jakubowego w Polsce oraz Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba z biskupem Krzysztofem Zadarko – przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
2018-02-16

“Między modlitwą a przygodą” – elblążanie na pielgrzymich szlakach

W Muzeum Archeologiczno- Historycznym w Elblągu jednym z cenniejszych eksponatów jest pielgrzymia muszla jakubowa z przełomu XIV i XV wieku. Odnalazła ją podczas prac wykopaliskowych na elbląskiej Starówce elbląska archeolog Grażyna Nawrolska.
2018-01-19

Prezentacja pn. "Camino w duecie"

Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba 24 stycznia organizuje, pierwszą w tym roku, prezentację o Camino pn. CAMINO W DUECIE. Prezentację przedstawi, należący do Klubu Kazimierz Filip, który wędrował szlakiem Camino z Astorgi do Santiago w 2016 roku. Prezentacja odbędzie się, jak zawsze, w sali Ratusza Staromiejskiego w Elblągu. Link do wydarzenia https://www.facebook.com/events/1268230596612561/
2017-12-18

4 Parlament Jakubowy

Blisko 50 przedstawicieli z ponad 20 różnych podmiotów zajmujących się sprawami Dróg św. Jakuba w Polsce oraz przemierzającymi je caminowiczami spotkało się w dniach od 8 do 10 grudnia w Toruniu. Prezentacja uczestników pokazała, że funkcjonowanie Camino i wsparcie caminowiczów jest bliskie wielu bractwom jakubowym, stowarzyszeniom, fundacjom, klubom przyjaciół Drogi, samorządom i parafiom oraz osobom prywatnym, które przeszły już szlak w Hiszpanii lub Portugalii.
2017-11-29

Kalejne spotkanie Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba

23 listopada w Sali Rajców lęborskiego ratusza spotkała się Kapituła Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Skupia przedstawicieli środowisk samorządowych, kościelnych oraz około pielgrzymkowych i turystycznych, zainteresowanych dobrym funkcjonowaniem Pomorskiej Drogi i wsparciem dla korzystających z jej szlaku caminowiczów. Było obecnych 15 uczestników; najliczniej dopisali przedstawiciele Klubów Przyjaciół Drogi z Elbląga, Gdańska i Lęborka. Ale byli też przedstawiciele samorządowców na czele z Martą Chełkowską – dyrektorką Departamentu Turystyki w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim, Alicją Zajączkowską – radną wojewódzką, przewodniczącą grupy sterującej projektu unijnego RECReate i Witoldem Namyślakiem – burmistrzem Lęborka. Środowisko kościelne reprezentował ks. Tomasz Syldatk – zastępca dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Pelplińskiej oraz o. Roman Zioła – kustosz sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku.
2017-11-02

Plany Gdańskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba

Gdańsku klub Przyjaciół PDSJ zaprasza wszystkich zainteresowanych pielgrzymowaniem szlakiem Camino w Polsce i Europie na wydarzenia planowane przez Klub do lipca 2018 roku:
2017-10-10

Dziedzictwo religijne i kulturowe Drogi św. Jakuba – X Międzynarodowa Naukowa Konferencja Jakubowa w Krakowie.

7 października 2017 roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie odbyła się X Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana "Dziedzictwo religijne i kulturowe Drogi św. Jakuba – w 30. rocznicę uznania szlaku za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy".
2017-10-10

Ostatnia, szósta wędrówka z Elbląskim Klubem Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba

Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba zaprasza na, szóstą, ostatnią już w tym roku, wspólną wędrówkę. W sobotę 7 października 2017 (sobota) powędrujemy Pomorską Drogą św. Jakuba z NOWEGO DWORU GDAŃSKIEGO do NIEDŹWIEDZICY. Zapraszamy wszystkich!
2017-10-05

SPOTKANIE Z LĘBORSKIMI CAMINOWICZKAMI OKRASZONE MUZYKĄ FLAMENCO

11 października 2017 r.(środa) o 19.00 w domu parafialnym przy sanktuarium św. Jakuba w Lęborku odbędzie się spotkanie z dwoma lęborskimi caminowiczkami: Katarzyną Jachimowicz i Joanną Stolc, które nawiedziły w Santiago de Compostela grób Patrona Lęborka przemierzając szlak Camino pieszo (Kasia) i rowerem (Asia).
2017-08-08

Wędrówka Pomorską Drogą św. Jakuba z Próchnika do Elbląga

Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba zaprasza w sobotę 12 sierpnia 2017 roku na wspólną wędrówkę Pomorską Drogą św. Jakuba z Próchnika do Elbląga. Zapraszamy wszystkich! Każdy z uczestników otrzyma bezpłatnie Paszport pielgrzyma Pomorskiej Drogi. Kto wędrował z nami wcześniej i ma już Paszport, zabiera go oczywiście ze sobą. Spotykamy się o godz. 9.30 przed kościołem pw. św. Antoniego z Padwy w Próchniku. Przed nami 18 km pięknej drogi, w spokojnym tempie.
2017-07-31

Konkurs fotograficzny: DROGA ŚW. JAKUBA. SZLAK, KTÓRY BUDUJE JEDNOŚĆ EUROPY

1 sierpnia rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego skierowanego do wszystkich pielgrzymów do Santiago de Compostela. Caminowicze, którzy do 3 września prześlą zdjęcie z swego Camino mogą wygrać główną nagrodę, którą jest wycieczka do Brukseli dla 2 osób. Konkurs organizowany jest przez regionalne Biuro Posła do PE Kazimierza M. Ujazdowskiego. Szczegóły konkursu znajdą Państwo w informacjach w załącznikach oraz pod poniższym linkiem: